Je možné se naučit cizí jazyk doma, a to bez větších investic?

Je možné se naučit cizí jazyk doma, a to bez větších investic?

Studium cizích jazyků není nic jednoduchého, to vám potvrdí snad každý. Chcete-li se začít učit cizí jazyk nebo se zdokonalovat v tom, který již nějakým způsobem ovládáte, musíte mít pevnou vůli. Nic nejde hned a v tomto případě to platí dvakrát, můsíte se připravit, že to bude dlouhodobá a usilovná práce.

Na začátku si stanovte cíl. Proč se vlastně chci cizí jazyk naučit? Důvodů může být několik: Chcete rozumět lidem v zahraničí na dovolené, máte kamaráda z ciziny, kvůli pracovní kariéře nebo zlepšení finanční situace. Jaká je ta vaše motivace?

Tento cíl si někam napište, kde ho budete mít neustále na očích. Je to důležité, protože motivace je největším hnacím motorem při studiu. Nepočítejte s tím, že za měsíc budete mluvit plynule.

Pár rad, jak začít

Pamatujte si, základem jsou slovíčka a celková slovní zásoba. Pokud použijete slovíčko se správným významem, nejspíš vám budou všichni rozumět, i když to bude gramaticky špatně. Když budete mít bezchybnou gramatiku a správně se nevyjádříte, bude vám to k ničemu. Takže slovíčka, slovíčka a slovíčka, a když si nebudete nějaké pamatovat, tak se ho snažte popsat a vysvětlit.

Dobrou metodou jsou lístečky. Polepte si doma všechno lístečkama, slovíčka se vám dostanou tak hluboko do paměti, že je budete brát jako součást slovní zásoby.

Stejně tak jako lístečky, dobré jsou i kartičky. Tato klasická metoda je zaručená a vyzkoušená generacemi. Na jednu stanu si napište slovíčko v češtině a na druhou stranu v angličtině (němčině, španělštině). Dobré je používat i jinak barevné tužky, fixy i pastelky. Nebojte se brát kartičky všude sebou. Když budete mít volnou chvilku, můžete studovat.

Udělejte si učení zábavné. Poslouchejte v daném jazyce písničky. Nejdřív se snažte pochytit základní slovíčka, podívejte se na text a zkuste si zapamatovat celé fráze. Dost podobné je to s říkankama, určitě i vy si ještě teď pamatujete nějakou říkanku ze základní školy.

Zkuste si pořídit knížku v cizím jazyce. Bude to těžké, ale pomůže vám to. Slovíčka, které nebudete znát si najdete a lépe zapamatujete. Čtěte si i nahlas to je velmi důležité.

Mluvte a mluvte. Je jasné, že je to těžké, ale jen tak se to nejlépe naučíte. Zkuste si opakovat nahrávky i hlášky z filmu. Nejlepší by bylo si najít nějakého nového kamaráda, se kterým si budete například Skypovat.

Jak se jazyk naučit nejlevněji?

Je jasné, že v jazykové škole je to asi rychlejší a efektivnější, ale určitě si také připlatíte. Pokud máte pevnou vůli, začněte studovat doma, využijte všech možných prvků, které usnadňují výuku. Je jasné, že určitě věci potřebuje člověk vysvětlit, proto si všechny své otázky postupem času sepisujte a například jednou za měsíc se můžete obrátit na dvě hodiny na lektora jazyka, který vám vše vysvětlí. Vy nebudete muset platit za hodiny s ním celý měsíc, ale zaplatíte pouze dvě. Zase pozor tuto laskavost pro vás každý neudělá.

Pokud si věříte, zkuste to sami, jsou i tací, kteří se jazyk naučili perfektně, a to bez cizí pomoci. Pouze se svou pevnou vůlí a odhodláním.