Jaké jsou nejpoužívanější jazyky na světě?

Jaké jsou nejpoužívanější jazyky na světě?

Podle Bible došlo k zmatení jazyků a rozptýlení lidí “v zemi Šinar”, ta byla později označována jako Baylónie. Legendy vypráví, že bůh tako potrestal lidstvo, protože se rozhodlo vystavět věž, ke slávě člověka, nikoliv Hospodina. Do té doby prý všichni lidé mluvili stejnou řečí. Tato pohádka je nepodařeným pokusem, který má za cíl vysvětlit rozdílnost národů.

Pravdou samozřejmě je, že nám jazyky komplikují komunikaci s cizinci, nebylo by jednodušší, kdyby všichni mluvili stejně? Je to tak trochu utopická myšlenka.

Na druhou stranu, kdyby neexistovala rozdílnost mezi národy, kultura by nebyla tak bohatá a květnatá. Koneckonců se i říká, kolik jazyků umýš, tolikrát jsi člověkem.

Žebříček nejpoužívanějších jazyků světa

Nejprve si pojďme říct, že nejde s přesností určit, kolik lidí na světě mluví daným jazykem, můžeme se opírat pouze o statistiky počtu obyvatl.

Za nejpoužívanější jazyk na světě je považována Čínština, která je rozšířená na Filipínách, Indonésii, Malajsii nebo Vietnamu. Není divu, Čína je nejlidnatější zemí světa. Čínština má naprosto odlišnou jazykovou stavbu než jazyky evropské. Jedním ze specifických znaků jazyka je jeho písmo. Zajímavostí je, že v současné době existuje kolem 40 tis. různých znaků, ale v běžné čínštině se jich používá jen malý zlomek.

Nikoho nepřekvapí, že druhým nejpoužívanějším jazykem na světě je angličtina. Ta je rozšířena ve Velké Británii, USA, Kanadě, Austrálii a dalších. Čínština je asi nejrozšířenějším jazykem, ale top 1 světovým jazykem je bezesporu angličtina. I v naší zemi se děti již od základní třídy učí anglicky, protože je to mezinárodní jazyk. Dříve to byla francouzština, která držela prvenství. Pokud v dnešní době neumíte anglicky a žijete ve vyspělé zemi, máte velký handicap. Ve většině prací je v dnešní době angličtina naprostou samozřejmostí. Jestli budete cestovat po světě, určitě se setkáte s mnoha jazykovými mutacemi angličtiny. Britská angličtina se líší od té americké a australské.

Teď se pojďme podívat do trochu jiných koutů světa. Třetím nejpoužívanějším jazykem světa je hindština, kterou se mluví především v Indii, JAR, Bangladéši nebo Ugandě. V současné době je miliardová Indie tak trochu časovaná boma. Problém však nastává v tom, že privilegovaná vrstva a intelektuální indická část preferuje v konverzaci angličtinu, tím klasická hindština trochu trpí.

Mezi další velice rozšířené jazyky patří i španělština, dokonce bývaly doby, kdy bylo Španělsko jednou z největších světových velmocí. Počet lidí hovořících španělsky vzrostl v posledních letech převážně v USA, důvodem je legální i ilegální migrace obyvatel Latinské Ameriky. Na šesté pozici je Bengálština, pokud nevíte, o jaké řeči mluvíme, bengálsky se mluví především v Indii a Bangladéši. Zajímavostí je, že bengálština, stejně jako čeština zažila v 19. století znovuzrození.

Nádherné Portugalsko je na sedmém místě a ruština na osmém. Někteří si určitě ještě pamatují, když byla ruština v našich školách povinnm jazykem. Ruský jazyk řadíme stejně jako češtinu mezi slovanské jazyky. V současné době začíná být mezi studenty zase oblíbeným jazykem.

A na kolikáté pozici je čeština? S počtem 12 min. mluvčích se čeština umístila na 64. místě. Za námi je samozřejmě Slovensko na 107. pozici.